Rubrika OPRAVY je moje nejméně oblíbená. Uvítal bych, kdyby vůbec neexistovala, zejména ne v tomto čísle, protože obsahuje samé průšvihy. A můj poslední je opravdu ohromný. Pro ukázku uvedu dotaz, který mi přišel asi pět dní před závěrečným sestavováním:

Ve FLOPu č.30 nejde nahrát programy v Turbobasicu LOVEC, HELPSAT, KLAVES a ZAPALKY. Vypisuje se chyba č.70.

Eva Dolejšová

Nad tímto jsem byl dost překvapený, protože mě doma všechny tyto programy bez problému fungují. Už jsem měl výše uvedené řádky napsané v článku OHLASY a přemýšlel, jak diskretně naznačit, že půjde o chybu obsluhy.

Opravdu naštěstí se tři dny před uzavírkou zastavil u mě flopista Luděk a dovezl mi jejich zdrojovou kopii. A já sám musel uznat, že basiky jaksi nechodí. V tom rozrušení mi trvalo dost dlouhou dobu zjištění, že ani chodit nemůžou, protože tam nejsou sektory, na nichž jsou zapsány. Strana B je totiž nějakou příšernou chybou nahrána jako singl, místo média.

Závěrečnou kontrolu jednotlivých souborů provádíme po poslední změně na naší disketě, na níž FLOP vzniká. Z ní pořizuji sektorovým kopírováním exemplář zasílaný do Rožnova. Protože beru takové kopírování jako spolehlivé, prohlížím tuto kopii jen zběžně.

Ke špatnému určení hustoty dochází sice běžně u XF 551, ale u jednotek ATARI 1050 a VD 40 zcela vyjímečně. Navíc k těmto chybám dochází pouze při změnách hustot kopírovaných disket. Protože FLOP má stejnou hustotu z obou stran diskety, neumím vysvětlit příčinu této chyby. Můžu jen prohlásit, že jsem to dělal sám, druzí redaktoři jsou zcela bez viny.

Každý již asi pochopil, že použitím rubriky OPRAVY dnes nepůjde napravit takovou rozsáhlou chybu, jde jen o informativní seznámení. Neštěstí by bylo nejlepší zlikvidovat přidáním druhé diskety do nejbližší zásilky a na ni nahrát stranu B znova. Jenže, to bych musel nakoupit stovku disket, což mě zarazilo, třebaže cítím vinu. Uvedu proto chybějící programy v dalším čísle magazínu, doufám, že s Vaším pochopením.

-ZB-