Vážení.

Na světě probíhá komunikace lidí přes obrazovky počítačů, psaní vzkazů či dopisů po počítačové síti (e-mail na INTERNETu - pokud někdo nevíte, o co jde, pak vězte, že se jedná o komunikaci s kýmkoliv na světě v reálném čase, pokud dotyčný má na svém PC - většinou na škole či v zaměstnání - na tuto síť přístup. V našich podmínkách jde většinou o vysoké školy, některé banky, výzkumné ústavy apod. Rovněž jsme zatím osvobozeni od poplatků a tudíž "e-mailujeme" zadarmo. Někdy se k problému počítačových sítí rád vrátím).

Při této komunikaci se lidé nemohou vidět. Aby bylo možné přenášet i emoce, vznikly tzv emotikony (emotion + ikon). Jedná se o sled znaků, nedávajíci v daném jazyce smysl. Pokud na ně však pohlédnete s hlavou skloněnou na levém rameni, vybaví se vám obrázek, který již smysl dává. Poskytl bych několik příkladů:

:-)   úsměv
;-)   šibalský úsměv
:-))  velký smích
:-)))  bujarý chechot
:-o   údiv
:-(   nelíbí se mi to
8-)   nosím brýle
=:-)  punk
(-:   protinožci

Takových ikonek existuje obrovské množství, jistě byste sami přišli na mnoho dalších. Použití těchto ikonek je velmi užitečné - opravdu velmi zpříjemňuje komunikaci přes neživý monitor počítače.

Jan Walla ;-)