Jako prvního ataristu pro svoji nově zavedenou rubriku jsem si vybral svého kolegu Honzu. Sice není zatím známým mezi ataristickou veřejností, ale já doufám, že svým TEXTWRITERem se jím stane. Mimo to považuji toto první interview za pokusné a také může sloužit jako doplněk k představení redakce. Několik základních informací o Honzovi již bylo uvedeno v úvodníku, proto jdeme rovou na věc.

Honzo, už s tebou někdo dělal interview, čili rozhovor?
Zatím ješte ne.

Jak dlouho již máš své ATARI?
Koupil jsem jej v září 1989.

V dnešní době vysokoškoláci vlastní, nebo aspoň pracují na standartu PC, a to nejméně 386 DX. Co přináší malé ATARI tobě?
V současné době na něm dělám všechny potřebné věci do školy. Zatím celkem dostačuje, ale PC bych si rozhodně pořídit chtěl, zatím však na něj nemám.

Co ti přináší členství v našem klubu?
Je tam několik přátel, s nimiž si vždycky pokecám, vyměníme si zkušenosti, co se nám povedlo a nepovedlo a protože to nikdy nestihneme, chodíme pokračovat do hospůdky "U sluníčka".

Hmmm. Kolik práce dal TEXTWRITER?
Dělal jsem jej asi půl roku. První verzi jsem dokončil 26. 12. 1993 a nabídl jsem ji do FLOPu. Zatím však vyjít nestačil, takže si jej teď vlastně vydávám sám. Alespoň jsem jej stačil mírně upravit.

Jaký spůsob programování ve strojáku by jsi doporučil, a pro koho vlastně je?
Já píšu v MACu (MAC65). Jsem programátorské prase a píšu přímo z hlavy. Je to ale problém se v tom potom vyznat. Potřeboval jsem tiskárnu, abych si jednotlivé podprogramy mohl znovu pořádně prohlédnout. Naštěstí jsem se v tom neztratil. Pokud jde o to, komu bych programovat ve strojáku doporučil, tak každému, kdo to chce zkusit. Je ale jasné, že nemá cenu ve strojáku psát jednoduché programy, které v BASICu zaberou pár řádek.

Jaké je to být členem MENSY a EINSTEINOVY SPOLEČNOSTI?
Zúčastnil jsem se testování spíš ze zvědavosti, jak na tom jsem. Teď mám doma "papíry na hlavu", ale jinak se nic nezměnilo. Členství v MENSE ale umožňuje získat kontakt s podobně "postiženými".

A jak škola ?
Celkem to jde, nestěžuju si.

Máš nějaké další koníčky ?
Kromě osmibitoveho počítače ATARI rád čtu, např. A. C. Clarka, S. Kinga atd. Rád poslouchám pěknou hudbu, hloubám nad teorií relativity a spoustu dalších věcí.

Napadá tě nějaká další otázka?
Už ne.

V tom případě děkuji za poskytnutý rozhovor. Pro informaci čtenářů dodávám, že vznikl bez magnetofonu střídáním se u klávesnice počítače.

-zb-